Facilitace je klíč úspěchu

Posledních několik blog postů jsem tady psala o Scrum Eventech a Refinementu. Mají jedno společné. Jsou o spolupráci a vyžadují dobrou facilitaci. Když jsem začínala, myslela jsem si, že facilitace je o technikách. Vybrala jsem si pár a ty jsem se naučila. A že jich je. Dám vám pár příkladů na ukázku.

  • Checkin facilitační technika se hodí na začátek abyste zvedli energii v týmu, všichni promluvili. Použít můžete spoustu technik od klasického Weather checkin – kdybyste byli počasí/auto/filmová postava, jaké počasí/auta/filmové postavy byste byli až po různé hry. Základ je ale jednoduchost, rychlost a zábavná forma.
  • Round-robin facilitační technika – kde dáte týmu třeba míček, plyšáka, nebo fixu, a oni si sami určují kdo bude mluvit. Mluví jen ten, kdo má míček a až skončí, hodí ho dalšímu. Všichni tak mají možnost promluvit, ale tým si sám řídí, kdo bude další. Ve virtuálním světě tato technika funguje stejně. Jen přijdete o zábavu s házením vtipného předmětu a ten kdo mluví jen jednoduše řekne kdo je další.
  • Brainstorming facilitační technika se používá na sběr dat o dané oblasti. Sbírat můžete nápady, problémy, zlepšení, obavy,… Forma brainstormingu je flexibilní, můžete diskutovat, nápady zapisovat, generovat postit možnosti na zeď, tabuli, Miro/Mural board, můžete nechat lidi brainstormovat po skupinkách a pak výsledky prezentovat nebo to dělat ve skupině. Vše je možné.
  • Dot-voting je jednou z mnoha technik, kde potřebujete ze spousty nápadů udělat výběr důležitějších, kterým se pak budete věnovat v detailu. Každý má několik hlasů, řekněme tři, a ty může volně rozdat tématům. Klidně i všechny jednomu tématu které je pro něj nejdůležitější. Na papírové postity děláme tečky, odtud vznikl název dot-voting. Virtuální tabule jako je Mural a Miro vabízí dot-voting jako běžnou funkcionalitu.

A tak bych mohla pokračovat. Bez dobré facilitace se v agilním světě neobejde ani ScrumMaster ani Product Owner a ve finále nikdo kdo chce spolupracovat s ostatními. Je to nástroj, který v agilním prostředí potřebují umět manageři i členové týmu.

Ale to hlavní není o technikách. To, co dělá facilitátory úspěšnými, je umění vnímat co se ve skupině děje, pracovat s energií, předcházet konfliktům, utdžovat zdravé prostředí. A to je teprve to pravé umění.

Chcete se stát skvělým facilitátorem a vyzkoušet si facilitaci na praktických ukázkách z agilního světa? Agile Facilitation workshop je tím pravým začátkem.

 


Zuzana Šochová - The Great ScrumMaster:#ScrumMasterWayNaučte se, jak transformovat firmy, měnit firemní kulturu a leadership pomocí Agilního & Enterprise Koučinku. Podívejte se na vypsaná školení zaměřených na Agile a Scrum na Sochova.cz. Pořiďte si kopii populární knihy The Great ScrumMaster: #ScrumMasterWay, Skvělý ScrumMaster #ScrumMasterWay, Agilní lídr: Využití síly vlivu nebo Agilní Metody Řízení Projektů.