Konflikty nemusí být vždycky špatné. Konflikt je nevyhnutelnou součástí týmové dynamiky. Ale zatímco některé konflikty jsou zdravé a užitečné pro otevření různých perspektiv, jiné budou tým brzdit a negativně ovlivňovat energii, motivaci a produktivitu týmu. Prvním krokem k jejich efektivnímu řešení je pochopení jejich povahy. Jde o věcnou neshodu ohledně dat, informací nebo interpretace skutečností, nebo nesouhlas se způsobem jakým tým pracuje, nebo jde o rozdíly v hodnotách, osobních cílech nebo přístupu a nebo v neposlední řadě o konflikty v osobní rovině, založené na vztazích, emocích nebo nedostatku důvěry. Většinou je dobré se podívat na příčinu a udělat si root cause analýzu dané situace. Je konflikt důsledkem povrchového problému jako je špatná komunikace, nebo hlubší systémové příčiny jako jsou nejasné cíle. V některých situacích můžete komplexní situaci příčin a následků vizualizovat nástroji jako jsou causal loop diagrams které slouží k mapování komplexní dynamiky týmu.
Obecně se dá říct, že týmy, které se cítí bezpečně při vyjadřování nesouhlasu nebo sdílení odlišných názorů, mají menší tendenci upadat do destruktivních konfliktů. Proto se vyplatí investovat do takzvané psychologické bezpečnosti a pozitivity v rámci týmu třeba tím, že budete podporovat otevřenou komunikaci a povzbuzovat tým k vyjadřování názorů, i když nejsou úplně ve shodě s ostatními. Naučíte se respektovat rozdílné perspektivy a aktivně oceňovat různé přístupy a nápady a hlavně budete mít dobrého facilitátora který je garantem bezpečného prostředí. Takovou roli v aktuálním světě často zastává ScrumMaster, který by měl být nestranný, a dbát na to, aby dialog zůstal konstruktivní. Konflikty se často eskalují, protože účastníci diskuse necítí zájem ostatních. V takové situaci pomáhají praktiky jako je Active listening, tedy aktivní naslouchání, kde používáme kladení otevřených otázek nebo parafrázování k ověření pochopení (např. “Pokud tě správně chápu, myslíš, že…”).
Konflikty v týmech nejsou selháním, ale přirozenou součástí spolupráce. Klíčem je naučit se je včas rozeznat, najít příčinu, a dostat je facilitací do konstruktivní roviny. A to je právě skill který by správní ScrumMasteři měli mít.
No a jestli máte pocit, že vám v týmu chybí energie, a že lidi chodí do práce jen proto že musí, tak dejte vědět a něco s tím uděláme 🙂
Naučte se, jak transformovat firmy, měnit firemní kulturu a leadership pomocí Agilního & Enterprise Koučinku. Podívejte se na vypsaná školení zaměřených na Agile a Scrum na Sochova.cz. Pořiďte si kopii populární knihy The Great ScrumMaster: #ScrumMasterWay, Skvělý ScrumMaster #ScrumMasterWay, Agilní lídr: Využití síly vlivu nebo Agilní Metody Řízení Projektů.