Agile and Lean, Scrum, Kanban, XP @ Business

Zuzi's blog header image 2

Co mi přineslo WebExpo 2010 – část 2

28. 09. 2010 · 4 Comments

Agile

Abych pokračovala v načatém popisu Agilní sekce WebExpa kterou jsem pořádala:

Hodně speakerů se zaměřovalo na proces učení, protože bez učení se nemůžete zlepšit, a nechcete-li se učit, nemá smysl dělat retrospektivu, být iterativní, v podstatě ani být agilní. Yves říkal, že na to, abyste byli v něčem opravdu dobří, potřebujete 10 000 hodin tréningu. Ani sportovci se nestanou hvězdami přes noc. Musí se učit a zkoušet to znovu a znovu. A retrospektiva je ideálním nástrojem na učení se.

Když máte stabilní tým, ve kterém vše funguje a retrospektiva začíná být nudná, vezměte na Vaši retrospektivu managera či externího zákazníka. Třeba zjistíte, že z jejich pohledu už to tak skvěle nefunguje, a že se stále máte co učit a v čem se zlepšovat.

Máte-li problém, že ne všichni se do retrospektivy zapojují, zařiďte, ať všichni musí promluvit během prvních 5minut retrospektivy. Bude pro mě pak snazší se zapojit.

Mějte respekt k těm, co tam nejsou, vždycky bude někdo chybět a příště to můžete být i Vy.

A poslední dobrá rada k retrospektivě, jedním z dobrých nápadů je říct něco dobrého o kolegovi. Může to být to snazší, než chválit sám sebe a přinese to retrospektivě nový rozměr.

 


Zuzana Šochová - The Great ScrumMaster:#ScrumMasterWayNaučte se, jak transformovat firmy, měnit firemní kulturu a leadership pomocí Agilního & Enterprise Koučinku. Podívejte se na vypsaná školení zaměřených na Agile a Scrum na Sochova.cz. Pořiďte si kopii populární knihy The Great ScrumMaster: #ScrumMasterWay, Skvělý ScrumMaster #ScrumMasterWay nebo Agilní Metody Řízení Projektů.


 

Tags: ····

4 responses so far ↓

 • 1 YvesHanoulle // Sep 28, 2010 at 9:14 pm

  Glad you liked my talk. Although google translate creates a few weird sentences of this text, it’s even to see you explain very well the spirit of what I wanted to bring across.
  Thank you for inviting me

 • 2 zuzi // Sep 29, 2010 at 6:25 am

  I was curious whether someone translates it ;)
  Zuzi

 • 3 Petr Sobotka // Sep 29, 2010 at 4:00 pm

  Milá Zuzano,
  2 dny v agilním doupěti na WebExpu bylo příjemným zpestřením každodeního pracovního kolotoče. Spousta podnětů a inspirací, témat k zamyšlení. Takže díky za ten dobrý počin. Bude nějaká retrospektiva ? :-)
  A jak to vypadá s plány na “coaching camp” ? Nějak nám utekla Vámi avizovaná diskuze na toto téma.
  Mějte se fajn. Petr

 • 4 zuzi // Oct 1, 2010 at 9:40 pm

  Plany na agile coach camp resime primarne diskuzi na LinkedIn v Grupe Agile in Czech Republic.

  Nicmene, udelala jsem Google Docs dokument, kde se znazim zjistit predbezny zajem a preference co se tyce terminu.

  Takze se zkuste prihlasit a uvidime jak to pujde dal.

  https://spreadsheets.google.com/ccc?key=0Ag91X5gS0piQdEd2NXJjeXY3b0VJNF9CbDBsY1V1T0E&hl=en&authkey=COvYhvkH

  Zuzi