Co si představíte pod slovem “Agilní”?

Něco divného? Nového? Neznámého? Něco těžko definovatelného, asi jako tahle frogfish?

Co si představíte pod slovem Agilní?

Nebo se již agilní metody staly nedílnou součástí nejen vašich projektů, ale i života?
Co to tedy znamená být agilní? Dynamický, flexibilní, rychlý, mít schopnost reagovat na změnu, komunikovat se zákazníkem, ptát se po jeho potřebách. Pracovat jen na tom co přináší hodnotu. V krátkých cyklech. Učit se. Zlepšovat se. Měnit se, atd..

Co bychom si měli uvědomit, než s agilními metodami vůbec začneme? Každá změna je náročná a zrovna tak změna z klasických metod řízení projektů na agilní metody. Každá změna s sebou přinese spoustu problémů, které budeme muset překonat. Vyřešit. Proto musíte dopředu vědět, kde máte problém a co od přechodu na agilní metody očekáváte.

Zkuste si odpovědět na následující otázky:
Jak vnímáte vy, sami za sebe, následující parametry vašeho procesu? Jak byste ohodnotili současný stav? Na stupnici 1-10, kde 1 je “hrůza“ a 10 je úplně “super“.

  • Kvalita
  • Efektivita
  • Flexibilita
  • Předvídatelnost
  • Týmová spolupráce

Hodnota je jen Váš pocit, to jak to vidíte Vy. Vaši kolegové to mohou vidět jinak.

A teď to zkuste ještě jednou, ale zamyslete se, kde byste chtěli být.
Když si hodnoty dáte vedle sebe, v zápětí uvidíte, proč a jestli byste se vůbec do zavádění agilních metod měli pouštět. Věřím, že ano. Ale aby takový proces mohl být úspěšný, musíte vědět, co od něj očekáváte, co by Vám měl přinést.

Co bychom si měli uvědomit, než s agilními metodami začneme?

Podle toho co budete od agilních metod očekávat, budete teprve sami či spolu s agilním koučem sestavovat Váš agilní proces, ať už to bude více Scrum, Kanban, či ExtremeProgramming.

 


Zuzana Šochová - The Great ScrumMaster:#ScrumMasterWayNaučte se, jak transformovat firmy, měnit firemní kulturu a leadership pomocí Agilního & Enterprise Koučinku. Podívejte se na vypsaná školení zaměřených na Agile a Scrum na Sochova.cz. Pořiďte si kopii populární knihy The Great ScrumMaster: #ScrumMasterWay, Skvělý ScrumMaster #ScrumMasterWay nebo Agilní Metody Řízení Projektů.


 

3 thoughts on “Co si představíte pod slovem “Agilní”?”

  1. Uvod v tomto blogu je ozaj motivujuci: “Co to tedy znamená být agilní? Dynamický, flexibilní, rychlý, mít schopnost reagovat na změnu, komunikovat se zákazníkem, ptát se po jeho potřebách. Pracovat jen na tom co přináší hodnotu. V krátkých cyklech. Učit se. Zlepšovat se. Měnit se, atd..” Po mojich doterajsich skusenostiach s agile mam pocit, ze je ozaj narocne drzat sa vsetkych agile principov a odporucani. Moja otazka je – naco sa zamarat na zaciatku agilneho vyvoja? Na odhadovanie, na kratke cykly, na castu komunikaciu?

  2. Cim zacit, to je veci prostredi kde jste, a zaroven ale i toho kam se chcete dostat. Obecne, kdyz bych si vybirala ja, nastavim kratke cykly, ty jsou snadne. Nastavim transparentni vecnou komunikaci. A aby to cele fungovalo, zacnu po kazdem cyklu delat retrospektivu a cely proces tim menit. 🙂 Snadne, ale chce to zkusenosti.

Comments are closed.