Dva druhy lidí…

Z pohledu managementu jsou jen dva druhy lidí. Jeden, který by se dal charakterizovat slovy ‘co neměřím, to neřídím‘, a pak ti, co se více než na nějaké striktní procesy a čísla spoléhají na svojí intuici a selský rozum. Skupiny jsou to zcela disjunktní, a přesto že spolu mluví, jen velmi těžko si opravdu rozumí. Žijí v odlišném světě. Někde tady se podle mého soudu nachází základní problém zavádění agilních metod řízení.

Např. Scrum je založený na týmové spolupráci, týmové zodpovědnosti, a týmovém rozhodování. Zkuste tedy vysvětlit klasickému managerovi ze staré školy, že zodpovědnost za projekt má tým. On přeci musí mít jednoho člověka. Tomu odpovědnost naloží a ostatní ignoruje. Další obtíž nastane, když se tým rozhodne něco změnit. Vše přeci musí být popsáno procesy a ty se nejenže nemění, ale musí se i dodržovat… Po čase skončíte tak, že děláte (Agilní) interface dovnitř týmu a (klasický procesní) interface svému managerovi. A to samozřejmě bude funkční jen z poloviny. Agilní kultura se tak nevytvoří. A je otázka, jestli to pak celé nebude na úrovni isolovaných praktik, jako když např. místo komplexního systému testování zavedete unit testy. To je sice samo o sobě super, produkt bude trochu lépe otestovaný, ale asi to nezaručí tu pravou kvalitu.

Jak tedy přesvědčit managery co nikdy nic jiného nezažili, že Agilní metody mohou fungovat dříve, než vás utlučou svými formálními performance measurementy? A jde to vůbec? Nebo takové metody a kultura funguje jen ve firmách s opravdovými leadery, co upřednostňují dlouhodobý cíl před krátkodobým ziskem? Na závěr, k těm procesům, si neodpustím otázku. Máte ve firmě ISO? A pomáhá vám nějak v tom být lepší, kvalitnější a úspěšnější?

Paradoxně mám pocit, že se všude mluví o tom, jak přesvědčit zákazníka. Pro většinu firem ale musí být daleko těžší přesvědčit svoje vlastní lidi. Myslím, že přesvědčit zákazníka je o mnoho snazší, než si získat podporu formalistů a striktně procesně založených lidí.

Zajímal by mě Váš názor a zkušenosti. Takže prosím o diskuzi, ať už tady veřejně, nebo emailem.

 


Zuzana Šochová - The Great ScrumMaster:#ScrumMasterWayNaučte se, jak transformovat firmy, měnit firemní kulturu a leadership pomocí Agilního & Enterprise Koučinku. Podívejte se na vypsaná školení zaměřených na Agile a Scrum na Sochova.cz. Pořiďte si kopii populární knihy The Great ScrumMaster: #ScrumMasterWay, Skvělý ScrumMaster #ScrumMasterWay nebo Agilní Metody Řízení Projektů.


 

One thought on “Dva druhy lidí…”

  1. Ahoj, ohledne lidi a ruznych typu jimi preferovaneho chovani vrele doporucuju podivat se na Myers-Briggs Type Indicator (MBTI). Je to postaveho na Jungovi (a vsichni vime, ze Agile a psychologie jsou uzce provazany) a skvele knihy na toto tema jsou treba od Michala Čakrta (Typologie osobnosti, Typologie osobnosti pro manazery).

    Nas tym to hodne posunulo (v pracovnim i soukromem zivote). Delame coaching & mentoring (Agile, Lean, ToC, continuous improvement), coz je o prodavani myslenek lidem a pro to je samozrejme potreba co nejvice chapat, jak ruzni lide funguji, jak vnimaji, jak dochazeji k zaverum, jak interaguji s okolnim svetem, co je motivuje. A MBTI pohled presne zohlednuje rozdily mezi ruznymi typy manageru, ktere popisujes.

    16 MBTI typu se da pro prvotni zjednodusene priblizeni rozdelit na 4 zakladni skupiny, coz jsou strazci, hraci, idealiste a racionalove. Tradicni manazeri, o kterych zminujes jsou vetsinou typy strazcu. Uci se primarne prozitkem, cili veri tomu, co si vyzkouseli, pripadne tvrdym datum (“ukazte mi cisla, ukazte mi, kde to funguje, takhle jsme to vzdycky delali, takze nechapu, proc to ted menit”, apod.). Jsou dobri v udrzovani status quo, v udrzovani nastaveni systemu. Dobre vnimaji detaily, hure vidi souvislosti a celek. Je dobre je kombinovat s lidmi, kteri k vnimani pouzivaji prevazne intuici (idealiste, racionalove). Tito jim pomohou dodat kontext a dlouhodoby pohled. A strazci jsou pak neprekonatelni v realizaci :o)

    Ve sve praci tyto rozdily vidim denne a naprosto zretelne. Doporucuji precist si nekterou z tech knih, pripadne pohledat MBTI na webu a pak si precist neco o svem typu (obcas neni lehke zjistit, jaka je vlastni skutecna preference a co jsou naucene role – videt sebe sama objektive je obecne tezke :o) ), pripadne pak o typu presne opacnem. Pak clovek zacne pozorovat lidi kolem sebe a leccos mu zacne dochazet. Je to zabavna a napinava cesta. Muzu jen doporucit :o)

Comments are closed.