Vedou agilní metody ke coachingu?

Agilní metody už jsem si vyzkoušela na všech možných projektech, některé zákazníky jsme scrum naučili a oni ho přijali za svojí metodu vývoje. Takže co dál? Proč je vlastně scrum proces tak úspěšný? Rozhodně to není zavedením agilních praktik samo o sobě. Párové programování, Backlog a Burndown vám možná pomůžou ale ta zásadní změna se děje na úrovni firemní kultury. Mění celé prostředí a vnímání reality zaměstnanci. Ti se stávají více zapojeni do procesu a zainteresováni na výsledku. Má to něco společného s motivací ale je to možná více o převzetí zodpovědnosti a zároveň osobním rozvoji. Můžete stokrát používat všechny agilní metody, ale když nemáte agilní kulturu, efekt bude přinejmenším sporný.

Jak tedy agilní kultura vypadá? Tak určitě vyžaduje zapojení lidí do procesu, iniciativu, tedy vysokou motivaci. Dalo by se říci, že na stupnici podle Maslowa budou lidé hodně vysoko, až v posledním stupni pyramidy, kde klíčovou hodnotou je realizování osobního potenciálu, naplnění a osobního rozvoje. Mezi důležité vlastnosti bude patřit samostatnost, odpovědnost, ale i sebevědomí. Přechod od direktivní kultury je jistě náročný, ale nikoliv nemožný. Když jsem přemýšlela jak naší firemní kulturu, která by rozhodně mohla být považována za agilní, ještě posílit, napadlo mě, že vlastně ideálním nástrojem bude coaching.

Coaching je vlastně o zvyšování úrovně vědomí. Mělo by nás vhodně kladenými otázkami donutit zamyslet se nad danou věcí a už jen tím že se na danou oblast soustředíme, dokážeme často problém odstranit. Krásně je to vidět ve sportu. Absolvovala jsem nedávno coachovací hodinu tenisu a musím říci, že to skvěle funguje. Rozhovor typu: “Jak se ti hraje? No bolí mě trochu ruka, mám pocit, že se nemůžu pořádně napřáhnout. A kde přesně tě bolí? No v zápěstí, takhle… A co by šlo udělat, aby se to zlepšilo? Šla by třeba chytit jinak raketa? Možná takhle… Je to lepší? Jo…. “ výborně fungoval. Zkuste si ho porovnat s klasickou výukou kde je trenér v roli člověka, co neustále opravuje chyby a říká vám, že raketu držíte špatně, že se musíte dívat na míč a dávat rychlé rány. Asi bych skončila s tím, že k tenisu nemám vlohy.

Takže zpět k otázce jak posílit agilní kulturu? Proč tedy nezkusit coaching. Dobrým začátkem by tedy mohl být model GROW (Goal, Reality, Options, What/When/Who/Will), tedy identifikace cílů a to jak krátkodobých tak dlouhodobých, popis aktuálního vnímání reality, brainstorming možností co s tím dělat a na závěr plán co se má kdy a kdo udělat a jaká je vůle to dokončit.

To zní jako dobrý plán, o jeho realizaci ale zase příště.

 


Zuzana Šochová - The Great ScrumMaster:#ScrumMasterWayNaučte se, jak transformovat firmy, měnit firemní kulturu a leadership pomocí Agilního & Enterprise Koučinku. Podívejte se na vypsaná školení zaměřených na Agile a Scrum na Sochova.cz. Pořiďte si kopii populární knihy The Great ScrumMaster: #ScrumMasterWay, Skvělý ScrumMaster #ScrumMasterWay, Agilní lídr: Využití síly vlivu nebo Agilní Metody Řízení Projektů.


 

3 thoughts on “Vedou agilní metody ke coachingu?”

  1. Zuzi, je to vyborny plan. Jako aktivni kouc musim rict, ze agilni kultura a koucink jdou ruku v ruce. Vzdyt koucink je i o zvysovani pocitu zodpovednosti a posileni vnimani reality. Mnoho agilnich metod si klade podobne cile a spolu s koucinkem tim vznika “vrazedna” kombinace 🙂

  2. … a prave jsi mi pripomela, ze toto presne je popisovano v Japonskem systemu firemni kultury jako Satori stav a ze si musim najit jak to tam popisuji 🙂

Comments are closed.