Jak uspořádat konferenci

Někdy před třemi lety jsem dostala nápad, že psát blog o agilních metodách nestačí a že by to chtělo uspořádat konferenci. A přivést ty všechny zajímavé lidi, které jsem na různých konferencích slyšela, do České Republiky a uspořádat podobnou akci v Praze. Trvalo mi to déle než jsem čekala, ale myslím že, to bylo ku prospěchy věci. A hned v začátku musím říct, že konference se povedla, a předčila mé očekávání.

S kým pořádat konferenci?

AgilePrague2011S lidmi co mají nejen stejný cil /propagovat agilní metody/ ale i se mi s nimi dobře spolupracuje. Je to hodně práce, hodně času, který do toho budete muset dát. Řádově víc, než jsem si kdy uměla představit. A takový čas musíte trávit s lidmi, se kterými je vám dobře, kteří mají stejný přístup k životu, stejné hodnoty. Kteří vás podpoří a pomůžou vám z toho udělat lepší akci, než byste dokázali sami.
To se mi hned napodruhé podařilo najít a konference mohla vzniknout, takže oběma svým společníkům tímto děkuji. 🙂

Program

Konference je o programu, takže ty tři roky byly ku prospěchu, hlavně co se týče speakerů. Většinu lidí jsem znala osobně a slyšela je mluvit, na zbytek jsme dostali doporučení. Zajímavé bylo, že stačí pár dobrých jmen a ostatní se přihlásí sami.

Kdybych to měla zhodnotit, myslím, že výběr byl v pořádku. Někteří speakeři byli hodnoceni dobře nebo neutrálně, někteří naopak rozdělovali publikum na nadšené zastánce, kteří přednášku hodnotili jako nejlepší a extrémně přínosnou, tak i na odpůrce kterým nic nedala a byla pro ně ztrátou času. Důvody pro to byly různé – ať už korporát vs. menší firmy, nebo úroveň znalosti a zkušenosti – a to buď prílišné ‘omílání známých pravd’ či nepochopení advanced taku těmi co začínají.

Jednu věc bylo nutné si uvědomit hned v začátku. Nepořádám akci pro sebe, ale pro hodně různorodou skupinu lidí. Vývojáře, testery, analytiky a architekty. Managery a diectory. Scrum mastery a product ownery. Lidi co se agilním metodám věnují několik let a scrum či kanban zaváděli v mnoha týmech. Pro týmy co právě začínají, ale i pro lidi co o agilních metodách ještě neslyšeli. A teď jak má vypadat program? Hlavně různorodě. A to se myslím povedlo.

Prostor

Tak tady je asi místo pro zlepšení. Bylo dobře, že byl prostor relativně kompaktní. Že to nebylo roztahané a lidi nebloudili nekonečnými chodbami. Ale až budu hledat místo příště, chtěla bych, aby hlavní prostor šel rozdělit v průběhu na dvě stejně velké části. Takhle byl jeden prostor kromě keynotes pocitově prázdný a ten malý často praskal ve švech.

Catering

Ukázalo se, že spousta účastníků hodnotila konferenci podle kvality cateringu 🙂 a v tom nás Troja catering nezklamal. Jídla bylo dost, chutnalo účastníkům i mě, příjemná obsluha, takže je ráda komukoli doporučím a doufám, že se domluvíme zase příští rok.

Lidi

Líbilo se mi, že všichni měli visačky napsané z obou stran, a že jméno účastníků bylo větším písmem než příjmení a firma. Naopak se mi nelíbilo, že to v tiskárně špatně ořízli. A taky musíme do příště vyřešit co se změnami a přihláškami na poslední chvíli.
Chtěli jsme, aby se účastníci mohli volně dávat do řeči s lidmi, které neznají, sdíleli si svoje zkušenosti a zážitky, radili si navzájem. Částečně to zafungovalo, ale příští rok to musíme posílit. Nicméně openspace prostor fungoval.
Jedno z dobrých doporučení bylo udělat s každým speakerem plánovanou openspace diskusi po jeho přednášce, protože ne vždy se dostalo na všechny a ne všichni se odvážili oslovit speakery v prostoru konference venue.

Legrace

ZEP's Agile Prague Limited Edition CupI u takovéto akce musíte hlavně bavit. My si vymysleli originální design ZEP´s agilního hrnku, který je obalen černou tabulí na kterou můžete psát křídou, a ten jsme občas odložili v prostorách konference a čekali, až si jej najdou zájemci. Několika z vás jsme na hrnek napsali vzkaz křídou. Ostatní vzkazy jsou již na vás. 🙂

Cíl

A ještě co jsem si od toho slibovala? Že taková akce přivede k agilním metodám lidi, co by na běžné opencafé které pravidelně pořádáme nepřišli, lidi co o agilních metodách do té doby nic moc nevěděli, pomůže těm, co s nimi začínají si ověřit, že jsou na správné cestě a že problémy, jimž čelí se stávají i ostatním, anebo pomůže rozšířit obzory těm, co už se v agilním světě dlouho pohybují a dodá jim dostatek nových podnětů jak dál. A to se myslím ve všech třech aspektech povedlo.

Čekali jsme 100-200 lidí. Na začátku jsme si říkali, že jestli přijde 100, bude to úspěch. A byl to opravdu pěkný pocit, vidět všechny ty, co přišli na zahájení, mít plný sál pro 200 účastníků. Konferenci podpořilo hodně firem, děkujeme, bez vaší podpory bychom to nedokázali. A trochu statistiky na závěr, celkově se na konferenci registrovalo 206 účastníků. 10% bylo ze zahraničí. Děkujeme, že jste přišli a doufáme, že se vám akce líbila.

Máte-li jakékoli náměty na zlepšení, napište mi je do komentářů.

A protože akce byla úspěšná, těšíme se na vás zase příští rok. Agile Prague 2012 bude v Praze, na přelomu září a října 2012.

 


Zuzana Šochová - The Great ScrumMaster:#ScrumMasterWayNaučte se, jak transformovat firmy, měnit firemní kulturu a leadership pomocí Agilního & Enterprise Koučinku. Podívejte se na vypsaná školení zaměřených na Agile a Scrum na Sochova.cz. Pořiďte si kopii populární knihy The Great ScrumMaster: #ScrumMasterWay, Skvělý ScrumMaster #ScrumMasterWay nebo Agilní Metody Řízení Projektů.


 

One thought on “Jak uspořádat konferenci”

  1. Visačky, kde je jméno člověka větší než všechno ostatní – moc tleskám, to mi skoro na všech konferencích chybí. Jsou tam velká loga a jméno napsané tak, že ho nepřečtu ani když jsem opravdu blízko.

Comments are closed.