XP2012 Malmo a GOTO Amsterdam

Dvě konference a každá jiná. Těžko říct, čím to je. Asi organizátory. XP bylo v nedostavěném konferenčním centru za městem, ve kterém se účastníci ztráceli, jak jich bylo proti loňskému roku v Madridu málo. Organizace vázla, vstupné předražené a speakeři neuměli příliš mluvit. Až na vyjímky, kterých bylo žalostně málo. Stálicí XP byl David Snowden. Myslím, že jako obvykle měl nabitou přednášku informacemi. Jak psal někdo trefně na twitteru, “asi je geniální, ale zase jsem ho nepochopil…“. Nicméně i tak to bylo poučné. Poslechla jsem si jeho talk vlastně dvakrát, protože byl na obou konferencích a myslím, že bych ho ještě párkrát snesla. Zajímavý byl už první z jeho slidů: Exaptation vs. Adaptation tedy rozdíl mezi exaptation (nepodařilo se mi najít český výraz) a adaptací … Kdy adaptace se dá popsat jako schopnost vysoce specializovaných lidí své znalosti použít a změnit se, kdyžto exaptation je schopnost použít něco co bylo původně pro jiný účel na něco zcela jiného. Ukazoval obrázek, kde lidé při častých záplavách zjistili, že minimalizují škody, když auto zabalí do igelitového pytle. Ten igelit tu byl i předtím, ale takové jeho použití rozhodně nebylo běžné ani obvyklé. Když s tou úvahou jdeme dál, dá se říct, že Apple dělá přesně tohle, neptá se zákazníků, co chtějí, ale změní jejich chování a vnutí jim používání věcí zcela jiným způsobem. David na to říkal, že je to klíčový skill, který by úspěšné firmy měly mít a své zaměstnance by proto k tomu měli vést. Napadlo mě, že je to i jeden z důvodů, proč se snažíme agilem zapojit lidi do procesu a vymýšlení produktu. Chceme, aby něco takového také dokázali. Aby nám pomohli. Na rozdíl od klasických metod, které podporují v lepším případě jen proces adaptace, agile umožňuje i exaptation.

Ještě jednu měl myšlenku. Že bez ohledu na ohromné PR Scrum Alliance a přání některých firem, po dvoudenním kurzu s multichoice testem se nikdo masterem (tedy ani Scrum Masterem) nazývat nemůže. S tím se dá jen souhlasit. Certifkace jsou prostě jen velký business a tahání peněz z lidí. Kvalita trenérů, Scrum Masterů ani Product Ownerů se certifikací nijak nezvyšuje. Dobré lidi najdete s certifikací i bez. Cerifikace se tedy zatím nedá brát ani v přeneseném slova smyslu jako řidičský průkaz na Scrum. Ale to asi nikoho nepřekvapuje. Dave tím pokaždé rozesmál sál. Ale asi to žádný velký vliv na tuhle pěknou mašinku na peníze mít nebude.

Druhým kdo mě zaujal, byl Todd Little. Přednášel krátký report o review Agile Alliance. Co všechno je takový ten “slon v místonsti“. Tedy něco co tu je, ale nikdo to nevidí a nevšímá si toho. Přišli jsme na to, že Agilní Aliance je takový slon. Utváří prostor pro agile, pomáhá mnoha konferencím po celém světě, ale vlastně se o ní moc neví. Nenutí se nikomu ani neříká my jsme ti jediní co máme právo říkat co je a není agilní. Prostě takové příjemné sdružení lidí. Už se těším do Texasu na Agile 2012 kde mám v létě přednášku. Jestli tam takových lidí bude víc, bude to moc príma konference bez ohledu na to že má na můj vkus trochu příliš moc účastníků. Masovka. Ale uvidíme.

Pár dalších z popsaných slonů v místnosti je že velká část komunity předstírá, že agile není business. Že si jen tak budeme pomáhat a všechno bude najednou skvělé. Nebo to, že manažeři jsou všichni špatní. A zrovna tak distribuované týmy. Ale ty asi jen tak v tomto globálním světě nezmizí. Na závěr říkal, že agile se musí přizpůsobit kultuře výrazně víc, než se kultura musí přizpůsobit agilu. To možná spousty firem potěší.

GOTO Amsterdam oproti tomu bylo moc příjemné. Pořádané v centru Amsterdamu, v krásné budově. Bylo moc fajn. Byla jsem bohužel jen na polovině konference, ale všechny přednášky – až snad na tu poslední, byly nadprůměrné. Greg Young měl skvělou přednášku na téma “Developers Have a Mental Disorder“. Čím mě zaujal nejvíc? Asi tím že říkal, že každý vývojář by se měl na chvíli stát podnikatelem, a zaměstnat někoho komu by platil cash, aby za něj psal kód. Pak by totiž konečně pochopil stranu businessu a byl schopen se lépe rozhodnout který refactoring je opravdu, ale opravdu potřeba. Zkuste si to byť i jen jako mentální cvičení. Možná, že změníte názor na závažnost technického dluhu.

A na závěr, už během několika málo dní začneme prodávat registrace na Agile Prague Conference, která se koná 3-4. září a letos je doplněna i o den workshopů s nejlepšími speakery. Kapacita je omezená, tak si to nenechte ujít.

 


Zuzana Šochová - The Great ScrumMaster:#ScrumMasterWayNaučte se, jak transformovat firmy, měnit firemní kulturu a leadership pomocí Agilního & Enterprise Koučinku. Podívejte se na vypsaná školení zaměřených na Agile a Scrum na Sochova.cz. Pořiďte si kopii populární knihy The Great ScrumMaster: #ScrumMasterWay, Skvělý ScrumMaster #ScrumMasterWay, Agilní lídr: Využití síly vlivu nebo Agilní Metody Řízení Projektů.