Agilní Marketing

Už máte Agilní SW část firmy a zajímá vás co dál? Tak můžete začít třeba na marketingu. Agilní Marketing začíná být čím dál tím častěji skloňovaným tématem. Svět se změnil. Je rychlejší, dynamičtější, a vyžaduje zcela jiný přístup k produktu a marketingu. Tradičně marketingová oddělení produkovala jednorázové reklamy, videa, texty. Dnes musíte cíleně produkovat specifický obsah pro každou cílovou skupinu. Je to dlouhodobá aktivita. A výsledky nejsou vidět hned. Proč tomu tak je? Protože chování zákazníků se změnilo. 80% zákazníků si dnes najde a následně vybere produkt samo na internetu ještě předtím, než se setká s prvním obchodníkem. A vy chcete ovlivnit, aby si sami vybrali právě váš produkt. Na to reaguje digitální marketing, který pravidelně a konzistentně generuje zajímavý “kontent”, který případné zájemce přesvědčí.

Proč tedy Agilní Marketing… Firmy dnes generují spousty funkcionalit, ale málo z nich se zaměřuje na doručení plnohodnotného zážitku svým zákazníkům. Málokdo dnes zkoumá, jak zákazníci reagují, co se jim líbí, komunikuje s nimi, odpovídá na otázky a stížnosti. Agilní přístup k Marketingu vás přesně k tomu vede.

Jak začít. V podstatě můžete aplikovat standardní Scrum. Postavit cross-functional content tým, ScrumMastera, Content Ownera – lidi z marketingu mají často problém porozumět co je to vlastně produkt, tak se zdá, že ‘kontent‘ je snáze pochopitelný. Společně vymyslíte vizi, popíšete persony a vytvoříte Backlog. Stejně jako u softwarových týmů, je klíčová schopnost prioritizovat business value a aplikovat koncept jednoduchosti (simplicity). Jednotlivé položky backlogu napíšete ve formě UserStory a ty pak content tým ohodnotí třeba pomocí Planning Pokeru. A pak už jen naplánujete Sprint a spolupracujete na vytváření obsahu (contentu). Na konci Sprintu uděláte Retrospektivu a Sprint Review, a pravidelně získáváte zpětnou vazbu od vaší cílové skupiny. Nic složitého, nic co by potřebovalo cokoli specifického a jiného, než je standardní Agilní Manifest a Scrum.

Jestli se o tom chcete dozvědět víc, doporučuji si přečíst knihu Jeff Julian – Agile Marketing: Building Endurance for Your Content Marketing Team, anebo se domluvit na workshopu, který pro vaši firmu rádi uspořádáme.

 


Zuzana Šochová - The Great ScrumMaster:#ScrumMasterWayNaučte se, jak transformovat firmy, měnit firemní kulturu a leadership pomocí Agilního & Enterprise Koučinku. Podívejte se na vypsaná školení zaměřených na Agile a Scrum na Sochova.cz. Pořiďte si kopii populární knihy The Great ScrumMaster: #ScrumMasterWay, Skvělý ScrumMaster #ScrumMasterWay, Agilní lídr: Využití síly vlivu nebo Agilní Metody Řízení Projektů.