Digitalizace a Agilní svět

Jak se postupně mění technologie, tak se mění i svět kolem nás. Zažité postupy, zvyky, styl práce, business. V této souvislosti se mluví o Digitalizaci (Digitalization), která vše změní.

Nebude se jednat o první zlomový moment v moderní historii lidstva. První zásadní zlom nastal s vynálezem parního stroje, kterým začala tzv. velká průmyslová revoluce. Byl to okamžik, kdy se ukázalo, že lidská síla není jediná, která dokáže katalyzovat progres společnosti a měnit ji. Nastal rozmach manufaktur, továren, průmyslu. Další změna nastala s vytvořením globálních sítí elektrického napětí, které umožnily rozvoj technologií a globalizace. Moderní zařízení byla dostupná kdekoli na světě. Dalším zlomem byl vznik počítačů, které opětně změnily zažité postupy – osobní zábavu, komunikaci, organizaci práce. Nyní jsme na prahu další zásadní změny, která přináší digitalizaci.

Digitalizace spojuje dohromady fyzický a digitální svět. A to ve všech průmyslových odvětvích. Vytváří se nové závislosti a vazby, které nikdy neexistovaly a do popředí se dostávají nehmotná data, která se stávají zcela zásadní a cenná. Hezký příklad těchto vazeb ilustruje následující příklad: už dnes počítače generují velká množství dat a mluvíme o Big Data. Data přichází ze všech možných zařízení (dalším buzzwordem,  který se spolu s digitalizací skloňuje je Internet of Things), a oba tyto trendy budou urychlovat rozvoj umělé inteligence a strojového učení, aby Internet of Things dobře fungovalo, a tím se vlastně stane základem a motorem znalostí pro Robotiku, která zpět změní styl práce a pracovní trh. Vše se hezky propojuje. Bavíme se o autonomním řízení, které třeba dnes úspěšně v testovacím provozu používá Google a Uber, o doručení balíčku malým dronem, o službách, které si dnes ani nestihneme představit. Součástí je i veškerá sdílená ekonomika, kterou digitalizace umožnila, jako je Uber a Airbnb. Ale třeba i online nákupy, internetové bankovnictví, a podobně, které v podstatě úplně změnily celý business, chování zákazníků a to, kde vnímají hodnotu.

Některé zmíněné věci nám již plně přešly do krve, jiné považujeme za hodně přitažené za vlasy. To je ale v pořádku, každé nové odvětví má mnoho experimentů, které se ukáží jako slepá větev, nebo se překonají. Kdo ví, možná po čase zjistíme že celá slavná digitalizace byla jen bublina. Ale zatím, digitalizace posiluje důvody pro zavedení Agilních metod, kdy firmy musí ještě rychleji reagovat na změny, zkracují cyklus mezi nápadem a uvedením na trh, zrychlují inovace. V tomto kontextu je vlastně každá firma budoucnosti IT firmou. Co by dnes byla banka bez internetového bankovnictví, Uber, Airbnb nebo Boooking bez mobilních aplikací a Amazon bez eshopu. Digitalizace rozšiřuje klasický core business o IT nejen jako jeho podporu, ale jako centrální klíčovou oblast, bez kterého by nemohly firmy ani jejich služby existovat.

 


Zuzana Šochová - The Great ScrumMaster:#ScrumMasterWayNaučte se, jak transformovat firmy, měnit firemní kulturu a leadership pomocí Agilního & Enterprise Koučinku. Podívejte se na vypsaná školení zaměřených na Agile a Scrum na Sochova.cz. Pořiďte si kopii populární knihy The Great ScrumMaster: #ScrumMasterWay, Skvělý ScrumMaster #ScrumMasterWay, Agilní lídr: Využití síly vlivu nebo Agilní Metody Řízení Projektů.