Jak nejlépe sledovat aktuální stav úloh

V minulém příspěvku jsem doporučovala Excel pro vizualizaci výsledků Sprintu a zobrazení Burndown grafu, jako jednoduchou, levnou a efektivní metodu. Podobně se můžeme postavit k trackování statusu jednotlivých úloh, plánování na sprinty a sledování úloh v backlogu. Systémy navržené na Scrum proces Vám samozřejmě dají všechny informace o aktuálním stavu, plánu, atd. nicméně často je to velmi komplexní řešení, jehož filozofii musíte přizpůsobit svůj Scrum proces, alespoň do jisté míry. Každý produkt má své pro a proti, těžko vybrat ideální.

Mantis - úvodní stránka

Jedním z možných řešení, které je zdarma, a je poněkud lepší než uchovávat backlog úloh a jejich status v Microsoft Excelu, je Mantis (bug tracking system). Originálně je to systém na trackování chyb, ale poměrně jednoduše jde použít na sledování statusu jednotlivých úloh, přiřazení úloh konkrétním lidem, plán. Mantis umožňuje posílat automatické notifikace emailem, nastavit různá práva, automaticky zobrazuje historii změn. Vzhledem k velmi dobrému filtrování si každý může přednastavit takové zobrazení, které vyhovuje jeho roli (vlastní úlohy, naplánované úlohy, backlog pro danou story, …).

Mantis - detail úlohy

Co je třeba udělat navíc. Pomocí Custom Fields si velice jednoduše přidáte nové položky – pro Scrum proces to bude Points (Body). V ideálním případě, bude-li se Vám chtít, jde pod seznam úloh přidat součet bodů, to už je ale nutné naprogramovat přímo ve zdrojovém kódu. Nic složitého. Nicméně i bez toho je funkcionalita dostatečná. Pro každý projekt dáte do seznamu kategorií (Categories) Sprinty. Mantis neobsahuje ve své originální podobě datum, tedy délku Sprintu si určujete sami. Asi by nebyl problém to doprogramovat, ale nám to vlastně nikdy moc nechybělo. Stavy jednotlivých úloh je zase ve zdrojáku velice snadno možné přejmenovat, aby více odpovídaly vašim zvyklostem. A můžete začít. Naplníte backlog úlohami, tým naplánuje Sprint, přiřadí úlohy jednotlivým lidem, a pak už jen každý den sledujete co se děje.

Mantis - celkový přehled úloh

Bohužel, verze Mantisu se hodně liší, takže výše popisované změny ve zdrojovém kódu nejsou jednoduše popsatelné tak, aby se daly rovnou použít. My máme skoro na každý projekt jinou verzi Mantisu a změny děláme projektu vždy znovu na míru. A není to nijak zvlášť časově náročná aktivita.

Co se týče spojení s Burndown grafem, každý konec sprintu se udělá rychlá synchronizace. Přepíšeme, kolik bodů se z které úlohy dokončilo, které úlohy vznikly, a graf je hotový. Je to jistá část manuální práce, ale zabere pár minut. Komplexní Scrum systém to udělá za vás, ale zase třeba nebude tak jednoduchý a obecný.

 


Zuzana Šochová - The Great ScrumMaster:#ScrumMasterWayNaučte se, jak transformovat firmy, měnit firemní kulturu a leadership pomocí Agilního & Enterprise Koučinku. Podívejte se na vypsaná školení zaměřených na Agile a Scrum na Sochova.cz. Pořiďte si kopii populární knihy The Great ScrumMaster: #ScrumMasterWay, Skvělý ScrumMaster #ScrumMasterWay, Agilní lídr: Využití síly vlivu nebo Agilní Metody Řízení Projektů.