Transparentní firma

V létě jsem měla to štěstí se jít podívat do zajímavé Agilní firmy v Ann Arbour, kousek od Detroitu, Menlo Innovations. Nedělají Scrum, mají svoji vlastní metodu založenou na XP (Extreme Programming). První, čeho si všimnete, je celofiremní standup. Velký kruh, kde všichni říkají, co udělali včera. Nepracují nikdy sami, ale vždy v párech, které se pravidelně mění tak, aby se znalosti a zkušenosti přesouvaly a nezůstávaly u jednotlivců ani skupin. Po všech zdech a stolech vidíte kartičky a lepítka transparentně ukazující status jednotlivých produktů, někdy jako klasická kanban tabule, jindy formou story mappingu, podle toho, s čím se rozhodnou experimentovat a zkusit si. Už při vstupu na vás dýchne spolupráce. Ono se to nedá úplně popsat, ale když budete mít cestu kolem, zastavte se na návštěvu. Je to hodně inspirativní firma.

2019-08-20-16-02-17  2019-08-20-16-13-04 2019-08-20-16-20-08  2019-08-21-08-09-38

Zajímavostí byla i tabule, kde mají transparentně zobrazené pozice a díky tomu i platy. Na jednom místě vidíte, co by měl kdo umět. Máte-li pocit, že byste si zasloužili posun o škatulku výš, poprosíte tým kolegů o oběd a feedback. Kolegové vám dají zpětnou vazbu, poradí a pomůžou zlepšit případná slabá místa, abyste na takový posun byli připravení. Posun ze sloupce do sloupce je těžší a také více ohodnocen. Ale to v podstatě dává smysl. Každý další sloupec znamená že jste schopni učit a mentorovat ty v předchozím sloupci. Asi zbývá dodat, že nenajímají podle hard skills, ale hledají talent. A že bonus se rozděluje na základě zisku celé firmy a je stejný pro všechny bez ohledu na roli a zkušenost.

2019-08-21-08-09-282019-08-20-16-29-13

 


Zuzana Šochová - The Great ScrumMaster:#ScrumMasterWayNaučte se, jak transformovat firmy, měnit firemní kulturu a leadership pomocí Agilního & Enterprise Koučinku. Podívejte se na vypsaná školení zaměřených na Agile a Scrum na Sochova.cz. Pořiďte si kopii populární knihy The Great ScrumMaster: #ScrumMasterWay, Skvělý ScrumMaster #ScrumMasterWay, Agilní lídr: Využití síly vlivu nebo Agilní Metody Řízení Projektů.