Studium MBA

K čemu je dobré MBA? Rozhodně nečekejte, že se Vám po absolvování zvýší plat na dvojnásobek a stane se z Vás ředitel. Tyto doby, kdy stačilo zamávat titulem, jsou už za námi. Takže proč jít ve 30+ ještě něco studovat? Po skončení university by mě to ani ve snu nenapadlo. Asi to bude pro každého jiné. Třeba se budete v práci nudit a nebude Vám už moc přinášet. Žádné náměty k zamyšlení, žádné challenge, jen rutina. Donekonečna dělat to samé. Vždyť jste se v tom osvědčili a jste v tom, co děláte, dobří.

Dalším motivem může být rozšíření obzorů, pro mě osobně vystoupení z IT světa a profilování se trochu bokem. A v neposlední řadě kontakty. Seznámení s lidmi z různých oborů. Možnost vidět svět i jejich očima. Zkušenost k nezaplacení.

Co se dá od studia čekat? Nečekejte čistou praxi, přeci jen, MBA je to vysokoškolský titul. Asi budete psát hodně prací v angličtině. Požadavky na práce budou záviset na tom, se kterou universitou (Británie/USA/…) bude Vaše škola spolupracovat a kde bude akreditovaná. Britové budou asi více formální. Hodně dají na formu. Co dál? Dostane se Vám kvalitní souhrn všemožných frameworků jak co řešit a analyzovat, obzvláště pan Porter je oblíben, když já osobně považuji jeho nástroje za těžko uchopitelné. Použijete je ve Vaší práci a nakonec v ideálním případě pochopíte a zužitkujete v jisté formě v praxi. Musím nakonec přiznat, že to funguje.

V neposlední řadě se můžete setkat se spoustou externistů z českých firem, a to jak na teoretičtěji zaměřených přednáškách tak na workshopech a diskuzích blízko praxi. Super. Myslím, že by to jedno bez druhého nemělo smysl. Ale asi to záleží na škole.

A nakonec, kterou školu vybrat? Záleží na Vašem rozpočtu a samozřejmě schopnostech. Asi je dobré se podívat u jaké zahraniční university je škola akreditovaná. A projít si žebříček Top 10 nebo Top 100 MBA škol na světě. Pěkné čtení. Chcete-li studovat dálkově v Čechách, zase na to zapomeňte. Ale to neznamená, že by byly špatné. Pracovat budete povětšinou třeba zase v Čechách, takže možná více nakonec využijete to, že škola je schopná zajistit na část přednášek i kvalitní lidi v české praxe. Přijímací proces na britskou MBA z Top 10 bude velmi náročný (GMAT, TOEFL, eseje, doporučení,…), studium bude denní a nebude možné ho kombinovat s prací.

Asi na závěr prozradím, že studuji na Masarykově ústavu, MBA program britské Sheffield Hallam University. A zatím můžu doporučit.

 


Zuzana Šochová - The Great ScrumMaster:#ScrumMasterWayNaučte se, jak transformovat firmy, měnit firemní kulturu a leadership pomocí Agilního & Enterprise Koučinku. Podívejte se na vypsaná školení zaměřených na Agile a Scrum na Sochova.cz. Pořiďte si kopii populární knihy The Great ScrumMaster: #ScrumMasterWay, Skvělý ScrumMaster #ScrumMasterWay nebo Agilní Metody Řízení Projektů.


 

4 thoughts on “Studium MBA”

  1. Tak to hodně štěstí při studiu! Jen si říkám, jestli dnes není MBA tak trochu přežitek. V divokých českých vodách se tímto titulem může honosit kdekdo a jeho vypovídací hodnota se zmenšuje.

    Nicméně jsem sám krátce zauvažoval nad BA (Hons) in Business Management – MBA je zatím mimo můj dosah.

  2. Samozřejmě titul sam o sobě nic neznamená. Studium je spíše o tom, že nabízí jakýsi ucelený přehled ze všech různých oblastí co může manager potřebovar. Co si z toho konkrétní lidé vezmou a jak to využijí, je už z velké části na nich. Ale tak je to do jisté míry s každým studiem.

  3. Já si myslím, že MBA má stále smysl… na trhu práce je čím dál silnější konkurence a každý titul se cení..

  4. Osobně si myslím, že MBA má smysl už jen kontakty, které nasbíráte. Utříbíte si myšlenky a zlepšíte si obzor.

Comments are closed.